15 września 2021 roku obchodziliśmy 90 – tą rocznicę powstania Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Polsce. Była to przede wszystkim przepiękna okazja do dziękczynienia za przepiękne dzieło ewangelizacji, które Bóg zaszczepił na gruncie Kościoła w Polsce, w Nininie w Diecezji Poznańskiej.
Dzięki staraniom ks. Mariana Szatkowskiego SMA, udało nam się dotrzeć do historycznych miejsc związanych z naszą pierwszą obecnością w Diecezji Poznańskiej. Obchody tego wydarzenia zostały podzielone na dwie części: najpierw w dniach 11 – 12 września 2021 ks. Marian Szatkowski SMA wraz z ks. Janem Kupisem SMA byli gośćmi Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie, gdzie w latach 1965 – 1984 proboszczem był ks. Bolesław Szmania SMA, pierwszy polski misjonarz wyświęcony dla Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w 1937 roku. Ks. Szmania spoczywa na tutejszym cmentarzu Parafii Boruszyn we wsi Młynkowo. Następnie w dniach 18 – 19 września 2021 wraz z ks. Marianem Szatkowskim SMA, oraz ks. Pawłem Gabrysiem SMA, byliśmy gośćmi Parafii p.w. św. Mikołaja w Ryczywole, na terenie której znajduje się nasza zagrabiona przez ówczesne władze PRL-u w 1950 roku posiadłość wraz z zabytkowym Pałacem w Nininie, w którym kiedyś mieściło się Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w latach 1931 – 1939.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów powyższych uroczystości i niespodzianką przygotowaną dla nas przez ks. proboszcza Parafii w Ryczywole, ks. Grzegorza Mazurkiewicza, była wizyta Pałacu w Nininie i zaproszenie na kawę do jednej z rodzin do dziś zamieszkującej część Pałacu w którym kiedyś znajdowała się kaplica seminaryjna. To tutaj wszystko się zaczęło…i misje i seminarium i Afryka dla wielu z absolwentów naszego seminarium. Równie wzruszające były spotkania z ludźmi, którzy o tamtych wydarzeniach słyszeli z opowiadań członków ich rodzin, których rozproszyła wojenna zawierucha lat 1939 – 1945, a którzy uczyli się w tutejszym seminarium w Nininie. Dziękujemy wszystkim za bardzo serdeczne przyjęcie i pomoc w dotarciu do miejsca, które kiedyś było naszym domem.