ŻYWY KOŚCIÓŁ - TANZANIA
- Rodzaj projektu
- PROJEKT PASTORALNY
- Tytuł projektu
- ŻYWY KOŚCIÓŁ
- Odpowiedzialny za projekt
- KS. MAREK KRYSA SMA
- Miejsce realizacji projektu
- MISJA MWANDOYA - DYSTRYKT TANZANIA
Msze święte sprawowane w wioskowych kaplicach podczas Wielkanocy, ukazały mi wielką potrzebę budowania bardziej kościoła żywego niż kościoła materialnego. W niektórych wioskowych kaplicach liczba kandydatów do chrztu i pierwszej komunii świętej była bardzo mała. W innej dużej kaplicy gdzie gromadzą się wierni z 3 wiosek nie było nikogo, a przecież co niedzielę dużo dzieci, które nie są ochrzczone i nie przystąpiły jeszcze do pierwszej komunii świętej, uczestniczy w liturgii Słowa i modlitwie prowadzonej przez katechetów.
To wydarzenie pomogło mi zrozumieć ogromną potrzebę zorganizowania pogłębionej formacji duchowej w każdej wiosce. Jest to duże przedsięwzięcie, wymagające czasu pracy i pewnego zaplecza finansowego potrzebnego do jego realizacji.
Aby rozpocząć to przepiękne i bardzo potrzebne dzieło, przygotowałem kilka punktów programu formacji, przedstawiłem je jednemu z naszych katechetów, który mógł mi pomóc poprowadzić te spotkania i zaczęliśmy naszą przygodę 20 kwietnia 2021 roku. Plan naszej formacji opiera się na dniu skupienia czy też jednodniowych rekolekcjach. Wyjeżdżamy o godzinie 9:00 rano. Spotkania zaczynamy o 10:00 a wracamy między 16:00 a 17:00 po południu. Biorąc pod uwagę, że w naszej parafii jest 42 wioski, to pełen cykl odwiedzin zajmie nam 42 dni. Program takiego dnia skupienia i formacji jest bardzo prosty. Katecheta prowadzi nauczanie, następnie sprawuję Mszę Świętą z kazaniem a po niej jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i końcowe błogosławieństwo. Zawierzamy wioskę po wiosce Bożemu Miłosierdziu. Na koniec każdego spotkania udajemy się na posiłek i wracamy na misję do Mwandoya. Cel tej inicjatywy to formacja odpowiedzialnych za wspólnoty w poszczególnych wioskach, formacja w zakresie odpowiedzialności za wspólnotę ( Jezus nie przyszedł aby Mu służono lecz aby służyć innym), budowanie wspólnoty oraz praca wspólna dla dobra wioski i parafii. Niektóre wspólnoty chrześcijańskie funkcjonują dobrze, inne trochę gorzej. Wszystko zależy od zaangażowania katechety i osób sprawujących różne funkcje we wspólnocie. Większość z nich ma jednak duże problemy, dlatego też wierzę, że poprzez tę formację uda się tchnąć nowego ducha w życie wspólnot naszej parafii i pobudzić ich do działania.
Już po kilku pierwszych spotkaniach jasno widać, jak duża jest potrzeba prowadzenia takiej formacji. Spotkania potrzebne są nie tylko w kościele parafialnym lub w dużych centrach, których mamy dziesięć, ale wioska po wiosce. Wierni są spragnieni Słowa Bożego, ale również podstawowej formacji chrześcijańskiej. Mają dużo pytań. Wielu z nich nie ma żadnych możliwości formacji poza wspólnotą kościoła. Tutejszy kościół jest bardzo młody. Potrzebuje stałej obecności misjonarzy i tutaj trzeba skoncentrować wszystkie nasze wysiłki. Wierzę, że z czasem przyniosą one ugruntowanie się tego tak młodego kościoła wraz z jego wiernymi i że podjęty trud przełoży się na codzienne życie tych, którzy z serca pragną iść za Jezusem.
Bardzo serdecznie dziękuję za każdy dar umożliwiający nam wyjazdy do naszych wspólnot.
O. Marek Krysa SMA
Projekt ten można wesprzeć przekazując dary na konto Prowincji Polskiej, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich: 40 1600 1127 1849 0839 4000 0001 wpisując w tytule przelewu: ŻYWY KOŚCIÓŁ - MISJA MWANDOYA
Materialne wsparcie można przekazywać również za pośrednictwem naszej strony internetowej www.sma.pl W panelu POMÓŻ MISJONARZOM prosimy wybrać zakładkę Projekt - ŻYWY KOŚCIÓŁ - MWANDOYA - TANZANIA - darowizna i dokonać wpłaty za pomocą systemu płatności internetowych dotpay zintegrowanego z naszą stroną internetową.