Powstanie Misji
Misja Moita Bwawani została założona przez SMA w 2006 roku i jest pod wezwaniem św. Józefiny Bakhity.
Usytuowanie geograficzne
Misja położona jest w północno-wschodniej Tanzanii, niedaleko prawie czterystatysięcznego miasta Arusza i ma rozległy widok na górę Meru (4200 metrów n.p.m.) i Kilimandżaro (5895 metrów n.p.m.). Misja liczy około 5 tysięcy wiernych, zamieszkujących 13 okolicznych wiosek, rozsianych w promieniu 70 kilometrów. Największą populację na Misji stanowią Masajowie - 80 % ludności.
Wierni
Masajowie to półkoczownicza grupa etniczna zamieszkująca Kenię i Tanzanię. Posługują się językiem z rodziny nilo-saharyjskich, Maa. Są jedną z najlepiej znanych afrykańskich grup etnicznych, głównie dzięki swoim zwyczajom i sposobie organizowania społeczności. Z natury są monoteistami – wielu Masajów przeszło na chrześcijaństwo, znacznie mniej na islam.
Księża SMA posługujący na misji
Pierwszym proboszczem Misji był ks. John Gallagher (Irlandia), który na początku współpracował z ks. Arkadiuszem Nowakiem. Od lipca 2014 do lipca 2021 roku proboszczem w Moita Bwawani był ks. Janusz Pociask, który współpracował z ks. Sebastianem Jeyaprabu (Indie). Od lipca 2021 proboszczem został ks. Tomasz Zieliński SMA.
Duszpasterstwo na misji
Misja Moita Bwawani znajduje się wciąż na terenie objętym pierwszą ewangelizacją. Od 2011 roku, z misjonarzami SMA współpracują Siostry św. Józefa z Mombasy (Kenia), które wśród wiernych zajmują się edukacją i ochroną zdrowia. W posłudze duszpasterskiej pomaga również grupa 16 katechetów, którzy na co dzień odwiedzają masajskie rodziny i głoszą im Dobrą Nowinę o zbawieniu.