Usytuowanie geograficzne
Miasto Agadir znajduje się na południu Maroka, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego i niedaleko podnóża górskiego pasma Atlasu, w odległości 600 km od stolicy - Rabatu. Agadir jest miejscem z bogatą historią, ale współczesną architekturą, ponieważ większa część miasta została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1960 roku. Agadir kojarzy się dla wielu z piaszczystymi plażami oraz piękną pogodą przez cały rok. Specyficzny mikro-klimat sprawia, że miasto tętni życiem przez cały rok. Przyjeżdzający na wypoczynek Europejczycy różnych narodowości, w tym Polacy, stanowią integralną cześć wspólnoty katolickiej gromadzącej się na niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.
Parafia św. Anny, usytuowana w centrum miasta, to najbardziej na południe wysunięta parafia w ogromnej obszarowo diecezji Rabat (400tys km² - 15 parafii). Obecny kościół św. Anny w Agadirze istnieje od 1955 roku.
Wierni
Wiernych Parafii św. Anny w Agadirze stanowią trzy zasadnicze grupy. Pierwsza to Europejczycy, głownie Francuzi, spędzający tutaj jesień swojego życia, najczęściej przebywają w Agadirze od 8-miu do 10-ciu miesięcy w roku. Niektórzy, młodsi prowadzą rożnego rodzaju działalność gospodarczą, turystyczno-gastronomiczną lub pracują na kontraktach. Druga grupa to ludzie przybyli tutaj ze świata subsaharyjskiego. Najpierw studenci zaangażowani poza studiami w życie parafii, upiększają liturgię rytmicznym śpiewem i tańcem. Do tej grupy dołączamy Senegalczyków, którzy mając status uprzywilejowanych w Maroku, tutaj mieszkają i pracują. Nie zmieniając barw, do tej samej grupy zaliczamy również migrantów, którzy, jeśli mają możliwości i czas chętnie dołączają do wspólnej modlitwy. Wreszcie trzecia grupa to wyżej przeze mnie wspomniani miłośnicy marokańskiego słońca i pysznej kuchni, nasi „drodzy” turyści.
Księża SMA posługujący na parafii
Pierwszymi księżmi pracującymi w parafii byli oo. Franciszkanie. Historia chrześcijaństwa na terenach Maroka związana jest z oo. Franciszkanami, którzy są obecni w tym kraju od ponad 800 lat. Obecnie parafią zarządza przybyły do Maroka w 1990 roku misjonarz Stowarzyszenia Misji Afrykańskich z Prowincji Holenderskiej o. Gilbert Bonouvrié SMA. To dzięki kontaktowi z nim zaczął się rodzic projekt misyjnej pracy w tym w 98% muzułmańskim kraju Afryki Północnej księdza Sławomira Kiełbasy SMA z Prowincji Polskiej. Pierwszy całoroczny pobyt w Agadirze ks. Sławomir zaczął w 2018 roku służąc zastępstwem i pomocą, 80-cio wtedy letniemu, proboszczowi. Odkrył on wtedy żywą, różnobarwną, bardzo międzynarodową wspólnotę przy kościele, którego patronką jest św. Anna.
Duszpasterstwo na parafii
W Parafii św. Anny orpócz tradycyjnego duszpasterstwa szczególną troską otoczeni są studenci przybywający tutaj z różnych zakątków Afryki, migranci, więźniowie oraz licznie przybywający do miasta turyści. W niedzielnej liturgii przeplatają się różne światy i kultury a językowy przekładaniec komentarzy, czytań i śpiewów mówi najpełniej o bogactie tego miejsca. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale to co łączy wszystkich to uśmiech, życzliwość i radość, które można wyczytać na twarzach zgromadzonych na modlitwie wiernych. Zdarzają się łzy kogoś, kto poruszony do głębi, nigdy wcześniej nie przeżył takiego spotkania z Bogienie nie spodziewając się zupełnie, że pośród islamskiego świata znajdzie oazę chrześcijańskiej radości.