Menu główne -> ARTYKUŁY

Dzień dobry wszystkim,

Będąc jeszcze w Polsce obiecałem wysyłać od czasu do czasu wiadomości z Środkowej Afryki. Myślę, że niektórzy współbracia mogli być zaniepokojeni z powodu ostatnich informacji jakie do nas docierały w związku z rabunkami, które miały miejsce w Monasao, Belemboke i Mabondo.


Ostatnie dni obfitowały w polskich mediach informacjami na temat dramatu rozgrywającego się w Republice Środkowoafrykańskiej1. Większość materiałów miała charakter czysto sensacyjny i była powielaniem skrótów myślowych, które w żadnym stopniu nie pozwalały zrozumieć istoty tej cichej wojny.


1Historia SMA jest niesamowicie bogata i kryje w sobie prawdziwe perły, które często są niestety zapomniane i przykryte warstwą kurzu. Więc czas niektóre odkurzyć! Jedną z takich historii jest postać Paul Pellet, a w szczególności Jego Dyrektorium.


Drodzy Bracia i Siostry!

W tym roku Światowy Dzień Misyjny będziemy obchodzić pod koniec Roku Wiary. Jest to wspaniała okazja, aby umocnić naszą przyjaźń z Panem i nasze wędrowanie z Nim jako Kościół,  który odważnie głosi Ewangelię. W takiej perspektywie chciałbym zaproponować kilka refleksji.


Tożsamość misyjna

Troska biskupa de Bresillac o tożsamość misyjną nie była tylko kwestią dywagacji filozoficznych czy teologicznych. Jego uwagę zwróciła konkretna istniejąca rzeczywistość. Był świadom faktu, że wielu duchownych pracujących w koloniach francuskich, którzy przypisywali sobie tytuł misjonarzy żyło w luksusowych warunkach i okazywali bardzo mało ducha apostolskiego. 


Jednym z podstawowych celów rozpoczęcia działalności misyjnej SMA w Egipcie, było otwarcie seminarium dla kandydatów SMA z Francji, którzy w ten sposób mogliby uniknąć obowiązkowej służby wojskowej, jednocześnie nie przerywając ciągłości studiów wyższych.


Idee biskupa de Bresillac na temat misji przewijają się wszystkich jego licznych pismach, które pozostawił po sobie. Wyraźnie widoczne są również w sposobie, w jaki przeżywał swoje powołanie misyjne.


Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31