Twój 1% też może ewangelizować Afrykę!


Jak podaje Ministerstwo Finansów liczba podatników, którzy w rozliczeniu za 2016 r. zadeklarowali przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 13,6 mln, co stanowiło 50% ogólnej liczby podatników. Wg stanu na dzień 15 września 2017 r. łączna kwota 1% należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, których jest ponad 8tys., z rozliczenia za 2016 r. wyniosła 660 180 590,89 zł. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w zeznaniach za 2016 r. złożyli wniosek o przekazanie 1% należnego podatku, przekazali organizacjom pożytku publicznego przeciętnie kwotę w wysokości 49 zł, w tym podatnicy składający:

  • PIT-36, PIT-36L i PIT-37 – 49 zł,
  • PIT-38 – 116 zł,
  • PIT-28 i PIT-39 – 38 zł

Jak widać ze statystyk Ministerstwa Finansów nadal 50% osób nie przekazuje swojego 1% podatku dochodowego. Osoby starsze rozliczane przez urząd skarbowy, które od organu rentowego otrzymały roczne obliczenie podatku PIT-40A, również mogą dokonać przekazania 1% należnego podatku poprzez złożenie do właściwego urzędu skarbowego Oświadczenia o przekazaniu 1% (PIT-OP – zobacz załączony formularz!) podatku organizacji pożytku publicznego.  

Kochani DOBRO-czyńcy zachęcam Was bardzo gorąco do ofiarowania nam Waszego 1%, nawet jeżeli wynosi on 3,21 zł, lub 5,13 zł.  Każda złotówka bardzo, ale to bardzo się liczy i przyda się niezmiernie na misjach! Aby nam przekazać 1%, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym numer KRS: 0000229579.

SMA, CChW SOLIDARNI ma taki przywilej i możliwość, by gromadzić 1% podatku dochodowego. W ubiegłym roku dzięki Waszej hojności uzbieraliśmy z 1% podatku piękną kwotę 86 594,63 zł! Wielu z Was zadedykowało ją zgodnie w wolą podatnika na konkretne cele i działania, jak na przykład Budowa Centrum Misji Afrykańskich, działalność SMA czy Domu SMA w Piwnicznej, ale także na dzieła prowadzone przez ks. Arkadiusza, ks. Adama, ks. Marka, ks. Grzegorza, ks. Sławomira, ks. Wacława czy też ks. Łukasza w Afryce. Niektórzy z Was mieli życzenie wesprzeć swym 1% podatku dochodowego punkt apteczny w Saoudè, a inni działalność Misji Monasao w RŚA, misji SMA w Tanzanii czy też misji w Maroku. Jeszcze jedną Waszą wolą było, by asystować Waszym 1% programy, które prowadzimy jak Duchowa Adopcja Dziecka w Afryce czy Pomoc Szkołom w Afryce – kochani nasi ofiarodawcy „Cubate Bóg zapłać” jak to mówi mój Tatuś za Wasze szczodre, dobre i piękne serca!

Na koniec chciałabym podziękować Wam wszystkim, którzy nie wyrażając woli podatnika pozwolili nam wypełnić miejsca, gdzie potrzeb jest wiele! To dzięki Waszej szlachetności możemy działać w Afryce i pomagać tym najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym, do których Księża i Misjonarze Świeccy SMA są posłani. I tak:

·       dr. Jolanta Kazak nadal przygotowuje i kształci matematyczną kadrę nauczycielską w Tanzanii na Katolickim Uniwersytecie Mwenge w Moshi (Tanzania).

 

·       Anna Bieniek zajmuje się duszpasterstwem młodzieży katolickiej sześciu szkół średnich z terenu tanzańskiej misji Bugisi.

 

·       Łucja Kordeczka – pielęgniarka, uświadamiała społeczeństwo o faktycznej sytuacji Albinosów w regionie Jeziora Wiktorii oraz uczyła udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a później zajmowała się opieką zdrowotną  Masajów.

 

·       Paulina Korneluk – dziewczyna z Siedlec, opiekuje się młodymi dziewczętami, młodymi matkami z wiosek wokół Misji Bugisi, które już do szkoły pewnie nie pójdą.

 

·       Krzysztof Antkowiak – od zeszłego roku jest na misji SMA w Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej, a jego zadaniem jest troska o znane nam już wszystkim, z poprzednich edycji Wrót Afryki, pigmejskie przedszkolaki. Tak, tak - to Krzysztof dba o to, by dzieci pigmejskie z ochotą przychodziły na lekcje, a ich rodzice je tam posyłali dzięki prowadzeniu akcji „Dożywianie Pigmejskiego Przedszkolaka”. Efekt akcji dożywiania jest widoczny gołym okiem! 

 

 

W sierpniu 2017 roku dopięliśmy też projekt Misja Afryka 2017, który był kontynuacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Dziewięcioro młodych osób z Polski pojechało na miesiąc do Tanzanii, by wraz z młodzieżą tanzańską, która była w Polsce w 2016 roku, nieść społeczeństwu tanzańskiemu Dobrą Nowinę, którą zostawił nam Papież Franciszek na ŚDM w Krakowie. Młodzież, oprócz pięknego Festiwalu Młodych w Bugisi i aktywności na innych misjach SMA w Tanzanii, zorganizowała też trzy razy Dzień Dziecka dla młodzieży z Upendo Daima i dzieci w Buhangija.

 

Te wszystkie poczynania i starania były możliwe dzięki Wam nasi DAR-czyńcy! Z serca wdzięcznego dziękuję Wam za szczerość i hojność Waszych serc. Niech dobry Bóg wynagradza Was szczodrze i darzy nieskończoną radością i miłością!

 

 

Autor: Bożena Latocha, dyrektor CChW SOLIDARNI
Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28